Valonia: Proceduri simplificate pentru prima de finanțare a lucrărilor de renovare și eficientizare energetică
De la 1 septembrie a intrat în vigoare în Valonia un decret regional care simplifică procedurile de accesare a finanțărilor pentru renovări și eficientizare energetică. Este un decret aprobat în luna mai care stabilește o schemă de ajutor complementar celei existente, cu un buget total de 72 de milioane de euro pe perioada 2022-2024, în cadrul planului regional de redresare.
![](https://i0.wp.com/ziaruldebelgia.be/wp-content/uploads/2022/09/img_4090.jpg?resize=650%2C420&ssl=1)
Potrivit noilor reglementări nu mai este nevoie de audit energetic, iar lucrările se pot face de către proprietar cu mijloace proprii fără să fie nevoie de o firmă.
Autoritățile valone au constatat că cele două condiții descurajau foarte multe persoane în demersurile de accesare a fondurilor.
Banii pot fi accesați pentru:
⁃ Izolarea acoperișului (de către antreprenor sau de către solicitant)
⁃ Înlocuirea acoperișului, cadrul și dispozitivele de apă pluvială
⁃ Înlocuirea tâmplăriei exterioare (ferestre și uși)
⁃ Pereți: pentru probleme de infiltrații, umiditate și stabilizare;
⁃ Pardoseli: pentru rezolvarea problemelor de stabilitazare;
⁃ Pompe de caldură pentru apa caldă menajeră;
⁃ Ventilație centralizată sau descentralizată
⁃ Instalații de încălzire: izolarea țevilor, izolarea rezervorului de stocare, amplasarea circulatorului cu viteză variabilă, amplasarea robinetelor termostatice, amplasarea termostatului;
⁃ Instalarea apei calde menajere: izolarea conductelor, izolarea rezervorului de stocare, izolarea unui schimbător extern, amplasarea unui rezervor de stocare
⁃ Lucrari pentru rezolvarea diverselor probleme care țin de bunăstarea familiei cum sunt defectele la instalația electrică/gaz, iluminat natural sau ventilație insuficientă, probleme legate de înălțimea tavanului, riscul de cădere, depistarea mucegaiului.
Condițiile de accesare a banilor
Noul mecanism de ajutor simplificat este complementar sistemului de prime pentru locuințe, care există încă, cu două contribuții importante:
⁃ Nu mai este necesară efectuarea unui audit energetic preliminar;
⁃ Solicitanții vor putea, de asemenea, să desfășoare anumite lucrări ei înșiși, fără a fi nevoie de profesioniști.